POTVRZENÁ ÚČAST 2023            

Zprávy

Exkluzivní premiéra norského DA-20 a návrat Orionu

27.04.2018, 13:42

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR bude obohacen o další severskou účast. Norské královské letectvo předvede na statické ukázce dva průzkumné letouny: DA-20 Falcon a P-3C Orion, z nichž první jmenovaný si zde odbude svou premiéru.

Norsko naposledy zavítalo na Dny NATO v roce 2016, kdy poprvé na mošnovském letišti představilo svůj námořní hlídkový letoun P-3C Orion. Pro letošní rok si Norské královské letectvo přichystalo nejen návrat tohoto stroje, ale také premiéru dalšího průzkumného letounu DA-20 Falcon.

„Norská účast na naší akci není častá, neboť doposud se zde jeho zástupci objevili pouze třikrát. Navíc letouny P-3C Orion a DA-20 Falcon nejsou vzhledem ke své operační vytíženosti na veřejných akcích příliš k vidění. O to více jsme rádi, že si i Norsko s těmito jedinečnými stroji u nás připomene 100. výročí Československa a jeho ozbrojených sil,“ zdůrazňuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. “Spolu s Dánskem a Finskem se tak u nás potkají zástupci tří skandinávských států, což se stalo naposledy v roce 2014. Necháme se ještě překvapit, zda budeme moci letos přivítat kompletní skandinávskou sestavu.“

DA-20 Falcon z dílny francouzské firmy Dassault Aviation je v Norském královském letectvu primárně využíván pro elektronický boj. Mezi jeho hlavní úkoly tak patří kalibrace navigačních a geografických radarových systémů společně s výcvikem národních i aliančních jednotek pro tento druh boje. DA-20 Falcon dále slouží také jako dopravní letoun pro čelní představitele státu, včetně královské rodiny, ministra obrany či náčelníka generálního štábu.

P-3 Orion je naopak vyvinutý speciálně pro námořní průzkum a pro detekci ponorek, k níž využívá detektor magnetických anomálií umístěný ve výrazném prodloužení ocasu. Odhalené ponorky může následně zneškodnit torpédy či hlubinnými minami uloženými v trupu. Díky dalším přístrojům však může být využit i k podpoře pozemních operací či k monitorování životního prostředí a přírodních zdrojů.

Vzhledem ke stáří Orionů má Norsko již vybráno jejich nástupce, kterými se stanou námořní hlídkové letouny americké provenience P-8 Poseidon. Pětice těchto strojů bude zemi doručena v letech 2021-2022.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
SPECIÁLNÍ PARTNER
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro