POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Exkluzivní premiéra norského DA-20 a návrat Orionu

27.04.2018, 13:42

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR bude obohacen o další severskou účast. Norské královské letectvo předvede na statické ukázce dva průzkumné letouny: DA-20 Falcon a P-3C Orion, z nichž první jmenovaný si zde odbude svou premiéru.

Norsko naposledy zavítalo na Dny NATO v roce 2016, kdy poprvé na mošnovském letišti představilo svůj námořní hlídkový letoun P-3C Orion. Pro letošní rok si Norské královské letectvo přichystalo nejen návrat tohoto stroje, ale také premiéru dalšího průzkumného letounu DA-20 Falcon.

„Norská účast na naší akci není častá, neboť doposud se zde jeho zástupci objevili pouze třikrát. Navíc letouny P-3C Orion a DA-20 Falcon nejsou vzhledem ke své operační vytíženosti na veřejných akcích příliš k vidění. O to více jsme rádi, že si i Norsko s těmito jedinečnými stroji u nás připomene 100. výročí Československa a jeho ozbrojených sil,“ zdůrazňuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. “Spolu s Dánskem a Finskem se tak u nás potkají zástupci tří skandinávských států, což se stalo naposledy v roce 2014. Necháme se ještě překvapit, zda budeme moci letos přivítat kompletní skandinávskou sestavu.“

DA-20 Falcon z dílny francouzské firmy Dassault Aviation je v Norském královském letectvu primárně využíván pro elektronický boj. Mezi jeho hlavní úkoly tak patří kalibrace navigačních a geografických radarových systémů společně s výcvikem národních i aliančních jednotek pro tento druh boje. DA-20 Falcon dále slouží také jako dopravní letoun pro čelní představitele státu, včetně královské rodiny, ministra obrany či náčelníka generálního štábu.

P-3 Orion je naopak vyvinutý speciálně pro námořní průzkum a pro detekci ponorek, k níž využívá detektor magnetických anomálií umístěný ve výrazném prodloužení ocasu. Odhalené ponorky může následně zneškodnit torpédy či hlubinnými minami uloženými v trupu. Díky dalším přístrojům však může být využit i k podpoře pozemních operací či k monitorování životního prostředí a přírodních zdrojů.

Vzhledem ke stáří Orionů má Norsko již vybráno jejich nástupce, kterými se stanou námořní hlídkové letouny americké provenience P-8 Poseidon. Pětice těchto strojů bude zemi doručena v letech 2021-2022.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro