POTVRZENÁ ÚČAST 2022                      

Zprávy

Gripen E od Saabu mění pravidla hry

09.09.2022, 11:30

Společnost Saab představí na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR svůj nejmodernější letoun Gripen E, který by mohl českému letectvu umožnit získat spolehlivý systém, snadný na obsluhu a údržbu a schopný plnit všechny úkoly, které se od Vzdušných sil AČR očekávají do roku 2070+. Návštěvníci budou moci ocenit schopnosti letounu na dynamické ukázce, na které se představí také starší verze letounu Gripen C.

Gripen E je navržen a zkonstruován tak, aby porazil jakéhokoli protivníka. Byl vyvinut pro vzdušné síly myslící na budoucnost – přináší nejmodernější technologie, nejnovější systémy, senzory, zbraně a podvěsy, které zajišťují bojovou převahu a přinášejí vzdušnou nadvládu i v tom nejnáročnějším bojovém prostředí. Má výkonný motor GE F414G, vysoký dolet a schopnost nést působivý zbraňový náklad díky deseti pevným bodům. V jeho výbavě je také radar AESA, infračervený vyhledávací a sledovací systém (IRST), a vysoce pokročilé systémy elektronického boje a komunikace. 

Letoun je schopný vyhnout se detekci radarovými systémy, a to tím způsobem, že potlačuje schopnosti radaru nepřítele, respektive ho zmate. Pokročilý systém elektronického boje, podobný elektronickému štítu, umožňuje letounům Gripen E narušit schopnost efektivní lokace letounu. Této vlastnosti lze využít buď při ničení nepřátelských cílů, nebo ke snížení schopnosti nepřítele jednat. Jinými slovy – Gripen E ani nepotřebuje náročné stealth technologie.

Stejně tak jako předchůdce Gripen C vyniká snadnou a rychlou údržbou a vysokou bojovou dostupností. Gripeny mohou operovat i mimo svoji domovskou základnu, startovat mohou i ze zpevněných komunikací. Tímto způsobem je zachována maximální pohotovost vzdušných sil i v případě, že se domovská letecká základna ocitne mimo provoz. 

S Gripenem E je snadné reagovat na neustále se zrychlující technologický vývoj.  Unikátní architektura avioniky stroje umožňuje provádět aktualizace softwaru během několika hodin a uživatel tak má k dispozici neustále modernizovaný stroj, bez nutnosti dlouhých odstávek v případě rozsáhlých modernizací. Tímto přístupem Gripen E zcela potírá dřívější systém různých generací letounů – s Gripenem má uživatel k dispozici vždy ten nejmodernější stroj!

Gripen E nově definuje pravidla hry!

Saab je přední společností působící v oblasti obrany a bezpečnosti, jejímž trvalým posláním je pomáhat státům zajišťovat bezpečnost svých obyvatel a společnosti. Společnost Saab, jejíž hnací silou je jejích 18 000 talentovaných zaměstnanců, neustále posouvá technologické hranice s cílem vytvořit bezpečnější, udržitelnější a rovnoprávnější svět. Saab konstruuje, vyrábí a udržuje pokročilé systémy v oblasti aeronautiky, výzbroje, velení a řízení, senzorů a podmořských systémů. Má sídlo ve Švédsku, významné operace po celém světě a je součástí domácích obranných schopností a kapacit řady států.

Společnost Saab Technologies s.r.o. byla založena v roce 2007 a je 100% dceřinou společností Saab AB se sídlem ve Švédsku. Armáda České Republiky má momentálně ve své výzbroji systémy protivzdušné obrany RBS 70 i jejich nejmodernější verzi RBS 70 NG, dělostřelecké radary Arthur nebo systémy živé simulace pro výcvik a trénink pozemních vojsk. Vzdušné síly Armády České republiky disponují 14 nadzvukovými víceúčelovými letouny JAS-39 Gripen, které úspěšně provozuje od roku 2005.

Zjistěte o letounech Gripen více na saab.com

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro