Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR

POTVRZENÁ ÚČAST 2018   1x F-16 (D); 1x C-130 (S) 6x PC-9M (D) 1x F-16 (D) 1x F-18 (D) 1x Rafale (D) 1x EF Typhoon (S); 1x P-3C (S); 1x Sea King (S); 1x Sea Lynx (S); 1x EC-135 (S); 1x Bell 206 (S) 1x JAS-39 (D) 1x AS365 (S); 1x C-27 (S); 2x L-39 (S) 1x DA-20 (S); 1x P-3C (S) 1x C-27 (S); 1x MiG-29 (D); 1x UH-60 (S) 1x EF Typhoon (D)

Pro návštěvníky

Pro partnery

Pro média

Zprávy

Slovensko představí nový Spartan i Black Hawk, letovou ukázku zopakuje MiG-29

11.05.2018, 12:52

Při oslavách výročí 100. let samostatného Československa v rámci letošních Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR nemohou chybět zástupci Slovenska. Jeho letectvo představí svou nejmodernější techniku - dopravní letoun C-27 Spartan a vrtulník UH-60 Black Hawk. Stíhací letoun MiG-29 se navíc předvede v oblíbené dynamické ukázce.

Slovensko, které v loňském roce zastávalo roli speciálního partnerského státu, se tak bude na Mošnově prezentovat se svou nejmodernější technikou, v případě letounu C-27 Spartan se navíc jedná o jeho zahraniční premiéru. Vystoupení stíhacího letounu MiG-29 bylo navíc loni diváky zvoleno nejlepší letovou ukázkou.

„Bez slovenské účasti by letošní připomínka 100. výročí vzniku Československa a jeho ozbrojených sil byla v podstatě nemyslitelná a jsme rádi, že budeme mít možnost si připomenout naši dlouholetou společnou historii,“ vyzdvihuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Slovenské letectvo se zároveň nachází v období významných modernizací a přezbrojování na techniku západní provenience, a nás těší, že si pro její premiérové zahraniční představení loni i letos zvolilo naši akci,“ dodává Pavlačík.

Slovensko nyní disponuje dvojicí strojů C-27 Spartan italské společnosti Leonardo-Finmeccanica, přičemž první z nich byl dodán loni v listopadu, druhý teprve minulý měsíc. Jedná se o dvoumotorové turbovrtulové letouny středního doletu a ve výzbroji letectva nahrazují vyřazené letouny An-24 a An-26. Sloužit budou pro potřeby mezinárodních misí i národního krizového managementu.

Dalším novým přírůstkem je víceúčelový vrtulník UH-60 Black Hawk, který však zažil svou mezinárodní premiéru na Dnech NATO již v loňském roce. Americká firma Sikorsky slovenskému letectvu postupně dodává devět těchto strojů. Jejich všestrannost umožňuje využití nejen pro bojové operace a podporu pozemních sil, ale také pro výcvik a zajišťování pomoci při živelních katastrofách.

Naopak dvoumotorový stíhací letouny MiG-29, jež tvoří páteř slovenských vzdušných sil, byl vyvinut v 70. letech, a Slovensko již uvažuje o jejich nahrazení švédskými letouny JAS-39 Gripen nebo americkými F-16 Fighting Falcon. Stroje MiG-29, které byly modernizovány na standardy NATO, však bude využívat minimálně do roku 2019.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.Počet online uživatelů: 58

 


Audiopro

Letiště Ostrava a.s.

CEVRO Institut

Aeromedia

Kagero Publishing