POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

Zprávy

USA: Středoevropská premiéra Reaperu a návrat Osprey!

19.08.2021, 14:07

Na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR bude vůbec poprvé k vidění na veřejné akci ve Střední Evropě bezpilotní letoun MQ-9 Reaper amerického letectva. Na mošnovské letiště se po pěti letech se dále vrátí unikátní konvertoplán CV-22B Osprey, který na statické ukázce doplní KC-135 Stratotanker a armádní vrtulníky AH-64D Apache a UH-60 Black Hawk.

Víceúčelový bezpilotní letoun MQ-9 Reaper je zástupcem stále se rozšiřujícího fenoménu bojových dronů, které představují nejnovější vývojovou větev vzdušných sil. Jedinečnou ukázkou techniky také konvertoplán CV-22B Osprey s překlopnými motory, díky nimž může vykonávat mise, které by jinak vyžadovaly zapojení vrtulníku i letadla.


MQ-9 Reaper


V-22 Osprey

„Na představení MQ-9 Reaper na naší akci jsme pracovali tři roky, a jsme tak rádi, že se statická ukázka tohoto stroje stane jedním z taháků letošního ročníku,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. "Dny NATO tak budou první akcí pro širokou veřejnost ve Střední Evropě, kde bude k vidění."

MQ-9 Reaper, víceúčelový bezpilotní letoun (UAV), konstrukčně vychází ze svého předchůdce MQ-1 Predator, a patří mezi nejmodernější stroje ve své kategorii. Reaper lze označit jako vůbec první „hunter-killer“ (lovec-zabiják) bezpilotní letoun. Nasazen byl například v Iráku či v Sýrii při bojích proti tzv. Islámskému státu, ovšem díky svým senzorům jej využívá i NASA při monitorování lesních požárů či kosmodromů. 

Mezi nejmodernější techniku můžeme zařadit také CV-22B Osprey, který byl zaveden do služby v roce 2007. Tento technicky unikátní stroj je jediným funkčním seriově vyráběným konvertoplánem.

Americká armáda pak představí zástupce vrtulníkového letectva, mezi nimiž nebude chybět víceúčelový bojový vrtulník AH-64 Apache a UH-60 Black Hawk.

Tuto dvojici doplní KC-135 Stratotanker, jenž plní funkci tankovacího a transportního letadla od roku 1957 a též patří mezi nejdéle sloužící letouny v rámci amerického letectva, v současné době je však již nahrazován novějším KC-46A Pegasus. Mimo Spojené státy je KC-135 stále využíván také Francií či Tureckem.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro