POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Vrtulník Apache posiluje americkou statickou ukázku

12.09.2016, 09:57

Rekordní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR přilákal další americkou účast: po bombardérech B-1 a B-52, konvertoplánu CV-22B a stratotankeru KC-135 přiletí na Mošnov i bitevní vrtulník AH-64 Apache.

Naposledy se vrtulník Apache představil ostravským divákům před osmi lety, a to v nizozemských barvách, rovněž na statické ukázce. V loňském roce pak byla již dojednaná dynamická ukázka amerického stroje, vrtulník však nakonec nedoletěl z důvodu chybějícího povolení pro vystoupení. Na letošních Dnech NATO se tak vůbec poprvé představí v americkém provedení na statické ukázce a doplní tak historickou účast Spojených států.

autor: Christian Timmig, HQ AIRCOM, Ramsteinautor: Christian Timmig, HQ AIRCOM, Ramstein

„Opět jsme letos využili mezinárodního cvičení Ample Strike 2016, které probíhá v Česku až do 20. září, a díky vstřícnosti představitelů amerických ozbrojených sil budeme moci našim návštěvníkům představit techniku z tohoto cvičení na Dny NATO v Ostravě. Díky tomu se diváci mohou těšit na jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka nejenom bombardéry B-52 a premiérově také B-1B, ale rovněž i vrtulník Apache, který patří k páteři vrtulníkového letectva americké armády,“ oceňuje účast Američanů Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000.

Mezinárodního cvičení Ample Strike se letos účastní 16 zahraničních armád, včetně Velké Británie, Finska nebo např. Řecka. Cílem výcviku je sladění činnosti předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Jedná se teprve o druhý ročník tohoto cvičení, které je plně v gesci Armády České republiky.

Americká armáda používá víceúčelový bojový vrtulník AH-64 Apache již 32 let k celé škále úkolů od odhalování a ničení cílů až po palebnou podporu pozemním jednotkám.  Americké Apache se rovněž účastnily válek v Iráku a v Afghánistánu. Firma Boeing k dnešnímu dni vyrobila více než 2 100 kusů tohoto vrtulníku, který využívají země po celém světě včetně Izraele, Japonska nebo Singapuru.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Czech s.r.o.

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro