POTVRZENÁ ÚČAST 2022                      

Zprávy

Dánsko premiérově předvede svůj Super Hercules

14.04.2022, 08:25

Transportní letouny C-130 Hercules jsou častými a vítanými účastníky Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Letos budou moci ale návštěvníci poprvé na statické ukázce vidět nejmodernější variantu tohoto stroje C-130J Super Hercules v barvách dánského královského letectva. 

V dánském letectvu jsou letouny C-130J Super Hercules provozovány ve čtyřech exemplářích a mají exkluzivní roli v letecké přepravě na delší vzdálenosti. Aktuálně se podílely na transportu vojenského materiálu pro napadenou Ukrajinu. Na Dnech NATO se bude jednat o čtvrtou dánskou účast, dosud se na mošnovském letišti představily vrtulníky AS550 Fennec a dvakrát na dynamické ukázce bojový letoun F-16.

zdroj: Ministerstvo obrany Dánskazdroj: Ministerstvo obrany Dánska

Změna: Účast letounu C-130J Super Hercules byla zrušena (13. září 2022).

„Letouny Super Hercules se již díky Dnům NATO na mošnovském letišti objevily, ale převážně v roli podpůrných strojů. Nyní bude tato varianta umístěna i na statické ukázce poprvé od roku 2011, kdy jej představilo americké letectvo. Zároveň se tímto způsobem bude premiérově prezentovat dánské transportní letectvo,“ vyzdvihuje předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. 

Rodina čtyřmotorových letounů C-130 Herkules je opravdovou legendou mezi transportními letouny. Tento taktický turbovrtulový stroj se vyznačuje schopností operovat na krátkých a nezpevněných přistávacích plochách. Jedná se o skutečně multifunkční platformu, která je v různých modifikacích mimo transportu využívána i k výsadkovým, průzkumným a tankovacím úkolům, či k palebné podpoře nebo elektronickému boji. 

C-130 má za sebou již více než 65 let nepřetržitého provozu u svého původního hlavního uživatele – Spojených států.  Modernizovaná verze C-130J Super Herkules se vyznačuje mj. novými motory Rolls-Royce AE 2100 a avionikou, a tedy lepšími letovými vlastnostmi. Dobře patrným rozdílem oproti ostatním variantám jsou šestilisté vrtule, starší verze mají čtyřlisté. Dosud bylo vyrobeno více než 450 letounů této verze, jež slouží v letectvech 22 států světa.
 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro