POTVRZENÁ ÚČAST 2024   

Zprávy

Debut francouzského týmu Couteau Delta na Mošnově

13.04.2017, 12:26

Francouzské letectvo po dvou letech opět na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR představí dynamickou ukázku dvojice letounů Mirage 2000. Ve své premiéře se však předvede nově vytvořený tým Couteau Delta se stroji Mirage 2000D.

Pravidelní návštěvníci akce jistě mají stále v paměti francouzské duo Ramex Delta a jeho vynikající vystoupení na letounech Mirage 2000N v letech 2012 a 2015. Přestože tento tým sklízel úspěchy na nejvýznamnějších evropských airshow, kvůli vyřazování strojů Mirage 2000N z výzbroje francouzského letectva byl po sezoně 2016 rozpuštěn. Jeho členové však nyní novému týmu předávají své zkušenosti a Couteau Delta se tak dá označit za jejich přímého následovníka, který má ambice na zmíněné úspěchy Ramexu navázat.

"Všichni fanoušci letectví ocení rozhodnutí francouzského letectva o zachování letové ukázky dvojice letounů Mirage 2000. My jej oceňujeme o to více, že se nový tým Couteau Delta ve svém prvním roce představí i u nás v Ostravě, stejně jako Ramex, který si zde v roce 2012 dokonce odbyl svou zahraniční premiéru," uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. "Návštěvníci se tak mohou opět těšit na předvedení schopností letounů Mirage 2000 při realistických manévrech využívaných při bojové činnosti. Těmi tým Ramex Delta vynikal a Couteau se svým předchůdcům jistě bude chtít minimálně vyrovnat."

Mirage 2000N a Mirage 2000D jsou velmi podobná letadla, která se na Dnech NATO představila i na statické ukázce, naposledy v letech 2010 a 2011. Jedná se o lehké dvoumístné jednomotorové bojové letouny, varianta N byla vyvinuta na konci 80. let pro jaderné údery a je tedy možné ji vyzbrojit řízenou střelou středního doletu schopnou nést jadernou hlavici. V 90. letech z ní byla odvozena varianta D, jež je naopak určena ke konvenčním útokům primárně proti pozemním cílům, modifikací byly posíleny i její schopnosti pro vzdušný boj.

Zatímco Mirage 2000N nikdy nebyla nasazena v ostré akci, variantu D francouzské letectvo využilo při operacích OSN a NATO nad bývalou Jugoslávií, k podpoře pozemních jednotek NATO v Afghánistánu či k dohledu nad bezletovou zónou nad Libyí. V loňském roce se Mirage 2000D zapojily rovněž do úderů proti Islámskému státu.

Připomeňte si nácvik týmu Ramex Delta v roce 2015:

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
ORLEN
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
Rheinmetall Defence
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro