POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

Zprávy

Litva tradičně mezi prvními potvrzenými účastníky

18.02.2022, 12:10

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR se mohou opět setkat se zástupci litevského letectva. To je na Letišti Leoše Janáčka Ostrava častým hostem, který opět svou účast potvrdil s velkým předstihem. Z Litvy na statickou ukázku zamíří transportní letoun C-27J Spartan a vrtulník AS 365N3+ Dauphin. Opačným směrem se letos vydají české Gripeny.

Litva spolu s Lotyšskem a Estonskem nedisponuje nadzvukovými letouny a ochranu jejich leteckého prostoru tak zajišťují další státy Severoatlantické aliance. Provozuje však transportní i vrtulníkové letectvo, jejichž technika se ukáže na letišti v Mošnově již posedmé. Litevci přiletí se svým vůbec největším strojem – taktickým dopravním letounem C-27 Spartan – i vrtulníkem AS 365N3+ Dauphin, který využívají především k záchranným operacím. 

Změna: Účast letounu C-27J Spartan byla zrušena (14. září 2022).


C-27 Spartan


AS-365

„Pevné spojenecké vztahy s Litvou, které symbolizuje i pravidelná účast tamního letectva na naší akci, letos podtrhuje zapojení českého kontingentu do mise Baltic Air Policing právě v této zemi. Pětice českých JAS-39 Gripen se v dubnu vrátí na základnu Šiauliai, kde se Česká republika účastnila v roce 2009 podobné mise vůbec poprvé,“ připomíná Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Pokud mluvíme o Litvě, nelze opomenout ani přítomnost vojáků 25. protiletadlového raketového pluku s komplety RBS-70,“ doplňuje Pavlačík.

Turbovrtulový C-27J Spartan je taktický transportní letoun disponující schopností krátkého vzletu a přistání, a to i na nezpevněné ploše. Dvoumotorový stroj byl na přelomu tisíciletí vyvinut italskou společností Leonardo, přičemž mezi státy provozujícími tento letoun nalezneme mimo domovské Itálie například i Slovensko, Rumunsko, Turkmenistán či Austrálii. Spartan umožňuje přepravit až 60 vojáků, 46 plně vyzbrojených výsadkářů či vozidlo HMMWV. 

Dvoumotorový víceúčelový vrtulník AS 365N3+ Dauphin od společnosti Airbus představuje nejmodernější variantu oblíbeného stroje, jehož bylo již vyrobeno přes 1 100 kusů. K vojenským i civilním účelům je využíván v mnoha státech světa, uživatele vojenských verzí vrtulníku najdeme například ve Francii, Spojeném království, ale i Kolumbii a Bangladéši.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro