POTVRZENÁ ÚČAST 2022          

Zprávy

MQ-9 Reaper poprvé ve střední Evropě

15.09.2021, 09:17

Na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil A bude vůbec poprvé k vidění na veřejné akci ve střední Evropě bezpilotní letoun MQ-9 Reaper amerického letectva. Vidět jej bude možné až do nedělního poledne, kdy začne jeho příprava na odlet z ČR.

Dlouhá výdrž ve vzduchu, určen pro ničení statických i mobilních pozemních cílů, moderní senzory, bez rizika ohrožení života pilota. I tak by se dal ve zkratce popsat víceúčelový bezpilotní letoun (UAV) MQ-9 Reaper, zástupce stále se rozšiřujícího fenoménu bojových dronů.

„Bezpilotní letoun MQ-9 Reaper je pomyslnou třešničkou na dortu letošních Dnů NATO. Jeho účast je možná také díky právě probíhajícímu cvičení Ample Strike, do něhož je Reaper zapojen,“ komentuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Jedná se unikátní záležitost, je však potřebné počítat s faktem, že vzhledem k logistickým nárokům jej okolo nedělního poledne obsluha začne připravovat na pondělní odlet v letounu C-5.“

Ještě dvě dekády zpátky byly drony a bezpilotní letouny využívány především pro získávání informací na bitevním poli či pro průzkum týlu nepřítele. To se ale změnilo s nástupem MQ-9 Reaper.

„Reaper je etalon bezpilotních letounů, ve svém oboru patří k naprosté špičce,“ doplňuje Jan Čadil, šéfredaktor časopisu Letectví a Kosmonautika. „Jeho hlavní předností je výdrž, která umožňuje operační nasazení až 30 hodin, dále také variabilita použití, Reaper se dá využít jak pro průzkumné, tak pro bojové operace,“ dodává Čadil.

Účast MQ-9 Reaper na akci pro širokou veřejnost je stále velmi raritní, jedná se tak o první vystoupení ve střední Evropě. Kromě Dnů NATO byl Reaper k vidění pouze na airshow RIAT Fairford.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB


Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER

Lockheed Martin

HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro