POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Po čtyřech letech se vrací dánská F-16

09.03.2018, 12:20

Ani na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR nebude chybět oblíbený bojový letoun F-16. Na dynamickou ukázku jej vyšle Dánské královské letectvo, které je tak čtvrtým letošním zahraničním účastníkem.

Letouny F-16 měli možnost vidět návštěvníci všech ročníků akce od roku 2007, přičemž loni poprvé za tuto dobu se žádný tento stroj neukázal v letové ukázce. Naopak v roce 2014, kdy sem dánská F-16 zavítala naposledy, se zde setkaly tři demo teamy – kromě dánského i řecký a nizozemský.

ccc
ccc

„Severské státy s výjimkou Švédska nepatří mezi pravidelné účastníky Dnů NATO, ale když už se zde představí, stojí to za to – ať už v případě norského P-3C Orion, finské letové ukázky F-18 či právě dánské F-16,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Vzhledem k obratnosti a výkonu tohoto stroje se tedy opět můžeme těšit na skvělé vystoupení a předvedení limitů jeho schopností.“

Dánské královské letectvo provozuje 30 víceúčelových letounů F-16 v modernizovaných verzích. Sloužit mohou jako stíhače i bombardéry a v těchto rolích byly též v posledních letech nasazeny buď k ochraně vzdušného prostoru pobaltských států, nebo při mezinárodních operacích v Libyi či proti Islámskému státu. Přestože jsou stroje F-16 stále ve výrobě, Dánsko je již plánuje postupně nahradit letouny F-35, na jejichž vývoji se i podílelo.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro