POTVRZENÁ ÚČAST 2022         

Zprávy

USA: Návrat obra C-5M a vrtulníkové dvojice Venom a Viper

14.09.2021, 07:27

Strategický přepravní gigant C-5M Super Galaxy se po dvou letech vrací na Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR a spolu s ním i dvojice vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper a dron MQ-9 Reaper.  Spojené státy tímto doplňují svou již dříve zveřejněnou účast.

Po roční pandemické pauze se do Mošnova vrací americký obří transportní letoun C-5M Super Galaxy, jenž před dvěma lety dominoval statickým ukázkám. A stejně jako v roce 2019, i tentokrát ve svých útrobách dopraví víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom a bojový AH-1Z Viper, které se představí v expozici věnované modernizaci Armády ČR.


C-5 Galaxy

„C-5M Super Galaxy patří mezi největší letouny světa a demonstruje strategické schopnosti amerického letectva, díky čemuž je možné rychle přepravit velké množství osob, materiálu či techniky, prakticky kdekoliv po světě,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000 a prozrazuje, že: „bez účasti C-5M Super Galaxy by navíc nebyla možná účast vrtulníků Venom a Viper, doufáme ale, že pro budoucí ročníky již přiletí vrtulníky po vlastní ose, z Náměště nad Oslavou.“

C-5M Super Galaxy je nejmodernější verze největšího amerického dopravního letounu, který poskytuje americkému letectvu schopnost těžké mezikontinentální letecké přepravy. Jeho hlavním určením je převážení nadrozměrných a těžkých nákladů mezi kontinenty – tanků, obrněných vozidel nebo právě vrtulníků.

 

Vrtulníky AH-1Z Viper, bojový, a UH-1Y Venom, víceúčelový, kromě americké námořní pěchoty již brzy nalezneme také ve výzbroji Armády ČR, kde nahrají dosluhující vrtulníky Mi-171 a Mi-24. K dispozici by české armádě měly být v průběhu roku 2023. I když vrtulníky Venom a Viper vycházejí z konstrukčně starších modelů UH-1 Iroquois a AH-1 Cobra, které vstoupily do služby již během války ve Vietnamu, tyto verze sdílejí se svými předchůdci pouze drak vrtulníku. Venom i Viper jsou vybaveny novými typy motorů, zároveň došlo k zásadnímu vylepšení avioniky ale také zbraňových systémů.

Kromě "mariňáckých" vrtulníků Venom a Viper se na Dnech NATO představí také armádní vrtulníky AH-64D Apache a UH-60 BlackHawk. Spojené státy tak představí čtyři různé typy vrtulníků od třech různých výrobců, přitom však s podobným využitím.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB


Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER

Lockheed Martin

HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro