POTVRZENÁ ÚČAST 2024   

Zprávy

USA: Návrat obra C-5M a vrtulníkové dvojice Venom a Viper

14.09.2021, 07:27

Strategický přepravní gigant C-5M Super Galaxy se po dvou letech vrací na Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR a spolu s ním i dvojice vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper a dron MQ-9 Reaper.  Spojené státy tímto doplňují svou již dříve zveřejněnou účast.

Po roční pandemické pauze se do Mošnova vrací americký obří transportní letoun C-5M Super Galaxy, jenž před dvěma lety dominoval statickým ukázkám. A stejně jako v roce 2019, i tentokrát ve svých útrobách dopraví víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom a bojový AH-1Z Viper, které se představí v expozici věnované modernizaci Armády ČR.


C-5 Galaxy

„C-5M Super Galaxy patří mezi největší letouny světa a demonstruje strategické schopnosti amerického letectva, díky čemuž je možné rychle přepravit velké množství osob, materiálu či techniky, prakticky kdekoliv po světě,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000 a prozrazuje, že: „bez účasti C-5M Super Galaxy by navíc nebyla možná účast vrtulníků Venom a Viper, doufáme ale, že pro budoucí ročníky již přiletí vrtulníky po vlastní ose, z Náměště nad Oslavou.“

C-5M Super Galaxy je nejmodernější verze největšího amerického dopravního letounu, který poskytuje americkému letectvu schopnost těžké mezikontinentální letecké přepravy. Jeho hlavním určením je převážení nadrozměrných a těžkých nákladů mezi kontinenty – tanků, obrněných vozidel nebo právě vrtulníků.

 

Vrtulníky AH-1Z Viper, bojový, a UH-1Y Venom, víceúčelový, kromě americké námořní pěchoty již brzy nalezneme také ve výzbroji Armády ČR, kde nahrají dosluhující vrtulníky Mi-171 a Mi-24. K dispozici by české armádě měly být v průběhu roku 2023. I když vrtulníky Venom a Viper vycházejí z konstrukčně starších modelů UH-1 Iroquois a AH-1 Cobra, které vstoupily do služby již během války ve Vietnamu, tyto verze sdílejí se svými předchůdci pouze drak vrtulníku. Venom i Viper jsou vybaveny novými typy motorů, zároveň došlo k zásadnímu vylepšení avioniky ale také zbraňových systémů.

Kromě "mariňáckých" vrtulníků Venom a Viper se na Dnech NATO představí také armádní vrtulníky AH-64D Apache a UH-60 BlackHawk. Spojené státy tak představí čtyři různé typy vrtulníků od třech různých výrobců, přitom však s podobným využitím.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro